MPK News
Z pasją o komunikacji!

Będąc ostatnio na Gaju szczególną uwagę zwróciłem na elektroniczne tablice SIP.

Na przystanku autobusowym „BARDZKA” elektroniczną tablicę SIP zasłania tradycyjny słupek przystankowy (Fot.1Fot. 2), co już jest dla mnie nie zrozumiałe. Jednak jest jeszcze jedna istotna rzecz: owa elektroniczna tablica SIP jest JEDNOSTRONNA (Fot.3)! Od razu narzuca mi się pytanie do osoby odpowiedzialnej za ten projekt: Dlaczego tablica ta jest JEDNOSTRONNA, a nie tak jak dotychczas (al. M. Kromera, Rondo R. Reagana) dwustronna? A także

gotowe mam już drugie pytanie: Dlaczego inwestycję tą (wszakże długoterminową) traktuje się „po łebkach”, byle jak?

 

To, że tablica jest nieczytelna z wymaganych 20 metrów to już widzimy na zdjęciach, ja z kolei zastanawiam się, jak coś, co non stop się rusza (Fot.4) może być czytelne?

Podobna (również JEDNOSTRONNA!) tablica pojawiła się na przystanku tramwajowym „KAMIENNA” w kierunku centrum.

Jadę dalej – przystanek „DWORZEC AUTOBUSOWY”.  Wyszedłem pierwszymi drzwiami z tramwaju linii 8 chcąc się dowiedzieć, o której godzinie mam 32PLUS. Niestety elektroniczna tablica SIP, (która jeszcze nie działa) ustawiona jest między wiatami, a to skutecznie uniemożliwia odczytanie tego co na niej będzie się pojawiać… (Fot.5). Pytanie: Kto i dlaczego tablicę tą postawił między wiatami?

Ze zwykłej ciekawości udałem się na drugi koniec przystanku, by zobaczyć czy może stąd będzie coś widać? I tu zdziwienie, bo coś jest widoczne… Owe „coś” to elektroniczna tablica SIP dla linii tramwajowych stojąca… po drugiej stronie przystanku… (Fot.6). Czy projektant systemu z góry założył, że żeby się dowiedzieć kiedy przyjedzie interesująca mnie linia tramwajowa ,muszę stanąć na wysepce dla linii poruszających się w przeciwnym kierunku?

Dojeżdżam do kolejnego przystanku: „DWORZEC GŁÓWNY PKP” o ile od strony ul. Swobodnej tablica wygląda po japońsku: „jako-tako” (Fot.7), o tyle od strony ul. marsz. J. Piłsudskiego tablicy po prostu NIE MA!!! (Fot.8) Warto zwrócić uwagę, iż główny ruch pieszych po otwarciu holu dworca będzie podążał ul. Piłsudskiego, a brak tablicy jest WIELKIM niedopatrzeniem ze strony projektanta.

Na placu Jana Pawła II są już słupki pod elektroniczne tablice SIP. Pozostaje mieć nadzieję, że projektant umieści tam dwustronną opcję tablic, czego WAM tak jak i SOBIE życzę.

Reasumując: mam nadzieję, że osoba/y odpowiedzialne za taki stan rzeczy zrobią wszystko by ewidentne błędy i niedopatrzenia zlikwidować. System ten ma być nie tyle piękny, ale FUNKCJONALNY. Ma być czytelny, zrozumiały i prosty, a przede wszystkim ma służyć pasażerom przez LATA. Póki co jest jedna WIELKA KLAPA!!!

Dlatego, Urzędnicy, proszę Was: Nie idźcie tą drogą!

 

  • Galeria
  • wk1
  • wk2
  • wk3
  • wk4
  • wk5
  • wk6
  • wk7
  • wk8