Z pasją o komunikacji!

Historia pewnego głosu zaczęła się w 2002 roku, kiedy to MPK Wrocław zaczęło używać jednej z funkcji systemu informacji pasażerskiej – zapowiedzi przystanków.

System informacji pasażerskiej firmy Pixel zaoferował możliwość odtwarzania komunikatów dźwiękowych, w tym zapowiedzi przystanków. Założę się, że każdy z Was słyszał kiedyś zapowiedź we wrocławskim MPK. Jeśli nie to posłuchajcie tu: KLIK! Wiecie skąd on się wziął? I kto za nim stoi? I jaka jest jego historia?

Już śpieszę z odpowiedzią. Głos który słyszymy w prawie każdym autobusie i w większości tramwajach to głos Pani Iwony. Pani Iwona jest pracownikiem MPK. Pracuje w dziale organizacji ruchu. Jak to się stało, że akurat wybrano Panią Iwonę? W firmie zorganizowano casting wśród żeńskiej części załogi. Jak już się pewnie domyślacie, Pani Iwona wygrała.

Po 13 latach MPK postawiło na zmianę. Właśnie dzisiaj (19.05) ogłoszono konkurs na nowy głos. Głos, który będzie zapowiadał przystanki, informował o numerze i kierunku linii. Nowy lektor to nie tylko nowe zapowiedzi w języku polskim. To także komunikaty w języku angielskim. Oczywiście nie wszystkich przystanków. Tylko najważniejszych z punktu widzenia turysty/obcokrajowca.

Tym razem MPK postawiło tylko na profesjonalistów. - Wychodząc naprzeciw potrzebom pasażerów, a szczególnie osób niepełnosprawnych, chcemy podnieść jakość zapowiedzi głosowych, dlatego postanowiliśmy skorzystać z  usług profesjonalnych studiów nagrań – podkreśla Jolanta Szczepańska, prezes MPK. Co rozumie się przez słowo „profesjonalistów”? Osoby, które mają własne studio nagrań bądź współpracują z jakimś. Oprócz dobrego, czytelnego (?) głosu, miejskiej spółce zależy właśnie na studiu nagraniowym. Zapewne chodzi o to aby nagrania były odpowiednio „pocięte” i przygotowane pod system MPK. A sprawa nie jest taka łatwa jak się wydaje. Do nagrania jest około TYSIĄCA zapowiedzi!

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie? Jeśli macie studio nagrań, bądź współpracujecie z jakimś, posiadacie „ciekawy” głos to musicie wysłać 16 zapowiedzi. Dziesięć w języku polskim tj. następny przystanek, Urząd Wojewódzki, plac Orląt Lwowskich, Marchewkowa, Dworzec Główny (bez PKP?), Hala Stulecia, Lotnisko (dlaczego nie Port Lotniczy?), Narodowe Forum Muzyki, Ogród Botaniczny, Ogród Zoologiczny (dlaczego nie ZOO?) oraz 6 po angielsku: railway station (czy nie powinno być „main railway station?), centennial  hall, airport, National Forum of Music, botanical garden, zoological garden. Trzeba także pamiętać o dodatkowych nagraniach, np. gdy powstanie nowy przystanek.  No i chyba najważniejsze. MPK czeka na próbki głosu męskiego i żeńskiego.

Słowo ode mnie. Cieszę się zachodzą jakieś sensowne zmiany w tej firmie. Cieszę się też, że MPK otworzyło się na zdanie pasażerów (przynajmniej na moje ;)). Dobrze, że jednak nie postawiono na syntetyzator mowy. Liczę po cichu, że MPK zorganizuje sondę  w której pasażerowie będą mogli zagłosować na jedną z kandydatur.

Jakie macie zdanie o zmianie głosu? Macie jakieś typy? Kogo byście chcieli najbardziej usłyszeć we wrocławskich pojazdach?

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
  • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

    W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


  • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

    Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


  • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

    W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

MPK będzie mieć nowy głos