Z pasją o komunikacji!

Od soboty trwa nowa era we Wrocławiu. Era (prawie) samej niskiej podłogi.

Wstęp brzmi nieco tajemniczo. Ale oznacza on nic innego jak zakończenie eksploatacji autobusów całkowicie wysokopodłogowych. Czyli po Ikarusach i Jelczach na nasze ulice nie wyjadą już liniowo autobusy Volvo B10MA. W piątek odbył się ostatni kurs pojazdu o numerze #8008 na linii 134.

Ten konkretny egzemplarz pochodzi z 1996 roku. I ma całkiem ciekawą historię. Według historii którą opowiadał kierowca (ten sam który jeździł tym autobusem od samego początku) #8008 był modelem testowym Volvo. Jako pierwszy wyprodukowany we Wrocławiu, pojechał na testy właśnie do MPK. Po pozytywnych wynikach testów, miasto odkupiło model testowy, a także zamówiło więcej B10MA. Z #8008 wiąże się kolejna historia. Podczas testów w Wałbrzychu, kierowca, który kierował pojazdem przez 3 dni, po zakończeniu testów w ogóle nie chciał rozstawać się z “bedziesiątką”. ;)

A teraz dobra informacja dla miłośników tych wozów. Według nieoficjalnych informacji, firma Volvo prawdopodobnie odkupi/już odkupiła, egzemplarz nr #8008 (tak, ten pierwszy z pierwszych) w celu zachowania go jako pojazd zabytkowy. Mamy nadzieję, że te informacje się potwierdzą.

 

  • Film

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
Raport specjalny: #TORYwolucja

I po pożegnaniu! (FILM)