Z pasją o komunikacji!

MPK Wrocław to nie tylko autobusy i tramwaje. To także inne pojazdy, którymi poruszają się służby wspierające pracę kierowców i motorniczych. Siedem nowych hybrydowych aut marki Toyota model Yaris zasiliło właśnie flotę MPK.

Zastąpią najbardziej wyeksploatowane auta, wykorzystywane m.in. przez Nadzór Ruchu i Komisję Wypadkową.

Pojazdy zyskały przede wszystkim nowy wygląd. Stare wozy były w kolorze ciemnej czerwieni z pomarańczowymi pasami. Nowe pojazdy są białe z pomarańczowym, obowiązkowym oznakowaniem, nazwą służby, herbem Wrocławia i logo MPK oraz oczywiście światłami ostrzegawczymi.

Na co dzień pojazdy te są wykorzystywane przez Centralę Ruchu MPK m.in. do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu naszych pojazdów w mieście czy kierowania ruchem autobusowym i tramwajowym podczas imprez odbywających się na ulicach Wrocławia, takich jak maratony czy pochody okolicznościowe. W momencie zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego (wypadku, kolizji), dzięki wykorzystaniu „kogutów” te uprzywilejowane pojazdy mogą szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia.

Wymiana pojazdów to nie tylko kwestia estetyczna, ale także ekonomiczna. Dlatego też spółka zmieniła formę pozyskania nowych pojazdów - zamiast zakupu stawia na najem długoterminowy. Dzięki takiej formule MPK uniknie dodatkowych kosztów związanych np. z naprawami pojazdów.

 

Nie musimy się już martwić się o wydatki na naprawy pojazdów, bo ponosi je firma najmująca. Dodatkowym atutem jest to, że w razie awarii firma zapewnia nam pojazdy zastępcze - wymienia Agnieszka Korzeniowska, rzecznik MPK Wrocław.

MPK stawia także na ekologię, dlatego zdecydowało się na pojazdy o napędzie hybrydowym lub posiadającym rozwiązania pozwalające na redukcję zużycia paliwa np. system Stop&Go.

Dzięki temu nie tylko wydamy mniej na paliwo, ale także zadbamy o środowisko. Chcemy również w przyszłości zmniejszyć liczbę posiadanych pojazdów technicznych i administracyjnych z 46 do 27. Będzie taniej i efektywniej - zapowiada rzecznik MPK.

Zdecydowaliśmy się na pojazdy hybrydowe, bo stawiamy na rozwiązania ekologiczne, zapewniające nie tylko mniejsze spalanie paliwa w codziennej eksploatacji, ale także niższą emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Ekologia to dla nas jeden z priorytetów, dlatego staramy się stawiać na rozwiązania zgodne z założeniami Wrocławskiej Polityki Mobilności - podkreśla Jolanta Szczepańska, prezes MPK.

(źródło: materiał prasowy MPK Wrocław)

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
  • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

    W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


  • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

    Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


  • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

    W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Nowe samochody w MPK