Z pasją o komunikacji!

Po wrocławskich ulicach jeździ wyjątkowy tramwaj, upamiętniający najważniejsze wydarzenia w historii miasta po 1945 roku.

 

„Tramwaj Wolności” jest swego rodzaju mobilnym muzeum powojennej historii Wrocławia, doskonale wpisującym się w miejskie obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989. Wrocławianom będzie on jednak towarzyszył także na co dzień.

Tramwaj, nieprzypadkowo, kursuje linią numer 4, którą wrocławianie i turyści dojeżdżają m.in. do Centrum Historii Zajezdnia – miejsca, które opowiada trudne i skomplikowane dzieje Wrocławia i Solidarności. Dodatkowo, numer linii ma kojarzyć się z datą 4 czerwca 1989 r.

 

– Chcemy, by w tym roku jeżdżący po mieście tramwaj nr 4 przypominał wrocławianom o jubileuszu 30-lecia spektakularnego wyborczego tryumfu w dniu 4 czerwca 1989 roku, który był ważnym krokiem na drodze do demokracji – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

 

Świadectwo historii Wrocławia

Pojazd, którym jest jeden z tramwajów typu Moderus z taboru MPK, został oklejony grafiką i treścią nawiązującą do ważnych wydarzeń z historii stolicy Dolnego Śląska po 1945 roku i jest swego rodzaju świadectwem historii miasta. Projekt graficzny został zrealizowany w konwencji biało-czerwonej – nawiązującej do polskich barw narodowych oraz kolorów Solidarności. Na ekranach wewnątrz „Tramwaju Wolności” są wyświetlane ciekawe treści historyczne związane z takimi wydarzeniami, jak wspomniane wybory 4 czerwca, czy powstanie Solidarności.

 

Jeżdżąca wizytówka miasta

– Linia 4 jest wyjątkową wizytówką pokazującą, w jaki sposób Wrocław się zmieniał i rozwijał na przestrzeni lat. Podróż od osiedla WuWa przez Halę Stulecia, do Centrum Historii Zajezdnia, pokazuje historyczny dorobek naszego miasta, a takie miejsca jak Zoo z Afykarium czy NFM ilustrują jego współczesny potencjał – ocenia Krzysztof Balawejder, Prezes MPK Wrocław.

 

– Wrocławianie już raz dzięki komunikacji miejskiej dowiedzieli się o tym, że dzieje się coś ważnego. To było 26 sierpnia 1980 r., gdy w Zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej rozpoczął się strajk solidaryzujący się z protestującym Wybrzeżem. Tego dnia autobusy nie wyjechały do pracy, dzięki czemu czekający na przystankach ludzie zdali sobie sprawę, że coś się dzieje. Chcemy, by w tym roku jeżdżący po mieście tramwaj nr 4 przypominał wrocławianom o ważnej rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. – dodaje Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

 

Droga do Wolności

W miejscu funkcjonowania byłej już Zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej powstało Centrum Historii Zajezdnia. Po gruntownej renowacji, obiekt stał się miejscem nowoczesnych wystaw historycznych, projektów edukacyjnych i wydarzeń związanych z historią miasta i regionu. Wystawa Główna „Wrocław 1945–2016”, zaaranżowana w hali zajezdni, opowiada o powojennej historii stolicy Dolnego Śląska. W dużej mierze powstała w oparciu o pamiątki i materiały dostarczone przez samych wrocławian.

„Tramwaj Wolności” powstał we współpracy Biura Promocji Miasta, MPK Wrocław i Centrum Historii Zajezdnia.

(źródło: MPK Wrocław)

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
  • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

    W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


  • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

    Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


  • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

    W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Tramwaj Wolności wyjechał na wrocławskie ulice!