Z pasją o komunikacji!

Od 1 września w niektórych autobusach MPK zacznie działać system indywidualnego otwierania drzwi, znany jako ciepły guzik.

 

Polega on na otwieraniu drzwi nie przez kierowcę, lecz przez pasażera - specjalnym przyciskiem. Rozwiązanie to jest już od lat stosowane we wrocławskich tramwajach, zaś praktycznie we wszystkich miastach Polski autobusy posiadają taką funkcję.

 

Bardzo ważną zaletą tego systemu jest to, że w dni w które w autobusach działa klimatyzacja, kierowca nie będzie musiał otwierać wszystkich drzwi na raz, co powoduje "uciekanie" chłodnego powietrza z wnętrza pojazdu. Analogicznie zimą, ciepły guzik ograniczy ilość ciepłego powietrza w autobusie wydostającego się na zewnątrz.

 

Z ciepłego guzika będziemy mogli jednak skorzystać póki co tylko w wybranych autobusach, posiadających taką funkcję. Są to autobusy Solaris Urbino, Mercedes-Benz Citaro C2 oraz MANy podwykonawcy MPK, spółki Michalczewski. W innych autobusach nieposiadających tego systemu wymiana pasażerska będzie przebiegać bez zmian.

 

Funkcja ciepłego guzika działa praktycznie we wszystkich większych miastach Polski. Wrocław był ostatnim tak dużym miastem, który zdecydował się na takie udogodnienie. Na przykład w Warszawie w system ciepłego guzika autobusy były wyposażane nawet 15 lat temu.

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
 • Zmiany tras linii 115 i 118

  W związku z planowanym rozpoczęciem prac związanych z remontem przejazdu kolejowego na ulicy Mydlanej, od 4 lipca 2020 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii autobusowej 115 i...


 • Zmiany w komunikacji miejskiej od 27 czerwca

  Od 27 czerwca 2020 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany na liniach tramwajowych oraz na liniach autobusowych.


 • Zmiany w komunikacji miejskiej od 6 czerwca

  Od dnia 6 czerwca 2020 (sobota), z powodu rozpoczęcia kolejnego etapu budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór, planowane jest wprowadzenie zmiany tras linii autobusowych 122, 144 i 240.


Raport specjalny: #TORYwolucja
 • Remonty torowisk trwają - cz. 135 (ZDJĘCIA)

  Przedstawiamy Wam fotorelację z remontów torowisk. Byliśmy na ul. Trzebnickiej, ul. Żmigrodzkiej, pętli Zawalna, ul. Bł. Czesława, ul. Szczytnickiej i na rondzie Reagana, gdzie trwają wakacyjne...


 • Budowa TAT na Nowy Dwór - cz. 9 (ZDJĘCIA)

  Rozpoczęte we wrześniu 2019 roku prace związane z budową trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór postępują. Przedstawiamy Państwu fotorelację z tej inwestycji.


 • Budowa TAT na Nowy Dwór - cz. 8 (ZDJĘCIA)

  Rozpoczęte we wrześniu 2019 roku prace związane z budową trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór postępują. Przedstawiamy Państwu fotorelację z tej inwestycji.


Ciepły guzik w autobusach MPK od września