Z pasją o komunikacji!

Co było by lepsze? Imię, klasyczny numer, czy może kolor. Już za trzy tygodnie rusza pierwsza linia Tramwaju Plus. Urzędnicy zastanawiają się jak ona, i kolejne które powstaną, ma być oznaczona.

Chodzi o to, aby Wrocławianie, podróżni i turyści nie mieli problemów z odróżnieniem T+ od pozostałych linii tramwajowych. Założenie jest jednak oczywiste - oznaczenie musi się koniecznie wyróżniać spośród innych linii. Jest na to kilka pomysłów:

 

 • zwykłe numery - można by nadać takie numery, które nie są obecnie wykorzystane, np. 18, 19. Jest to jednak najmniej prawdopodobne.
 • 1+, 2+ - dwie nowe linie można by oznaczyć takimi numerami jako linie tramwaju plus, lecz mogłoby to wprowadzać w błąd. Chodzi o istniejące już linie 1 i 2.
 • 12, 22 - mają bardzo zbliżone trasy do przyszłych tras tramwaju plus. Można by więc zastąpić te linie, na linie z nowym przebiegiem, czyli linie tramwaju +.
 • kolory -  wiele europejskich miast je stosuje do oznaczania linii metra. Nasz szybki tramwaj można by porównać do takiej linii metra, więc kolory by się sprawdziły.
 • imiona - ten pomysł ma wielu zwolenników. Można by nadać imiona tramwajom, tak jak np. w Poznaniu (tramwaj Pestka). Jednak mogłoby to być mylące, z tramwajami turystycznymi, jeżdżącymi po Wrocławiu (Juliusz, czy Jaś i Małgosia).
Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
 • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

  W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


 • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

  Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


 • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

  W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Imię, numer czy kolor?... Oznaczenie Tramwaju Plus