Z pasją o komunikacji!

Indra System z Hiszpanii, złożyła najtańszą ofertę (8 mln 900 tyś. zł) w przetargu na dostarczenie, montaż i uruchomienie systemu monitoringu wizyjnego, systemu informacji pasażerskiej i monitoringu napełnień.

Finansowanie przedsięwzięcia w 85 % pokryje Unia Europejska (pisaliśmy o tym 14 czerwca, a przedsięwzięcie nosi nazwę „Poprawa jakości i bezpieczeństwa systemu komunikacji publicznej Wrocławia poprzez działania podejmowane przez MPK Sp. z o.o.”), pozostałe 15 % kosztów pokryje MPK.

Z punktu widzenia pasażera, najistotniejszy jest System Informacji Pasażerskiej.

Obejmie on 171 pojazdów MPK. Zostaną one wyposażone w specjalne ekrany na których będzie wyświetlane: numer linii, kierunek i przebieg trasy. Ponadto zawsze aktualną godzinę i datę oraz wszystkie informacje o zmianach trasy, utrudnieniach w czasie rzeczywistym, itp. Planuje się zamontowanie ekranów w następujących pojazdach: Volvo 12m (solo) 37 pojazdów, Volvo 18m (przegubowe) 99 pojazdów, Protram 205WrAs 18 pojazdów, Skoda 16T 17 pojazdów.

Kolejnym elementem będzie monitoring. Obejmie on wszystkie wymienione powyżej pojazdy (taka sama ilość), jedynie dodatkowo 80 składów tramwajowych Konstal 105NaWr również zostanie wyposażone w monitoring. Nie jest błędem, że najnowsze Skody 19T i Mercedesy Citaro nie zostały ujęte na powyższej liście. Jak wiadomo w tych pojazdach monitoring został zamontowany fabrycznie. Monitoringu nie będzie również w tramwajach Konstal 105Na, gdyż MPK planuje częściowe wycofywanie wagonów z ruchu liniowego.

Ostatnim przedmiotem zamówienia jest System Badania Napełnień. Będzie w niego wyposażone 8 tramwajów Protram 205WrAs, 6 autobusów Mercedes Citaro 18m i 4 Mercedesy Citaro 12m. Dzięki temu systemowi w MPK będzie wiadomo ile pasażerów podróżuje daną linią. Wozy w każdy dzień będą jeździły na różnych liniach, tak aby można było sprawdzić napełnienia na każdej linii.

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
 • Zmiany tras linii 115 i 118

  W związku z planowanym rozpoczęciem prac związanych z remontem przejazdu kolejowego na ulicy Mydlanej, od 4 lipca 2020 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii autobusowej 115 i...


 • Zmiany w komunikacji miejskiej od 27 czerwca

  Od 27 czerwca 2020 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany na liniach tramwajowych oraz na liniach autobusowych.


 • Zmiany w komunikacji miejskiej od 6 czerwca

  Od dnia 6 czerwca 2020 (sobota), z powodu rozpoczęcia kolejnego etapu budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór, planowane jest wprowadzenie zmiany tras linii autobusowych 122, 144 i 240.


Raport specjalny: #TORYwolucja
 • Remonty torowisk trwają - cz. 135 (ZDJĘCIA)

  Przedstawiamy Wam fotorelację z remontów torowisk. Byliśmy na ul. Trzebnickiej, ul. Żmigrodzkiej, pętli Zawalna, ul. Bł. Czesława, ul. Szczytnickiej i na rondzie Reagana, gdzie trwają wakacyjne...


 • Budowa TAT na Nowy Dwór - cz. 9 (ZDJĘCIA)

  Rozpoczęte we wrześniu 2019 roku prace związane z budową trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór postępują. Przedstawiamy Państwu fotorelację z tej inwestycji.


 • Budowa TAT na Nowy Dwór - cz. 8 (ZDJĘCIA)

  Rozpoczęte we wrześniu 2019 roku prace związane z budową trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór postępują. Przedstawiamy Państwu fotorelację z tej inwestycji.


Najtańsza oferta od hiszpańskiej Indra System