Z pasją o komunikacji!

Jak co roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu już niebawem zapuka do naszych drzwi. Co w tym roku ma nam do zaoferowania? Zdradzę Wam na wstępie, że jak na Wrocław, całkiem sporo…

  • Dzień Otwarty zajezdni Borek, chyba nikogo nie dziwi. To impreza z wieloletnią tradycja. Tego roku odbędzie się 21 września w sobotę w godzinach 9:00 – 16:00. Główną atrakcją jest możliwość prowadzenia tramwaju pod okiem motorniczego dookoła zajezdni. Ponadto MPK zaprezentuje swój tabor. Swoje „pięć minut” będą miały także służby mundurowe. Wiemy także, że odbędzie się akcja Klubu Honorowych Dawców Krwi oraz akcja charytatywna na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Kolejną znaną atrakcją jest możliwość malowania graffiti na tramwaju. Warto wspomnieć, iż na zajezdni odbędzie się konkurs, niestety nie znamy szczegółów, którego zwycięzcy będą mieli możliwość zwiedzenia lotniska. W zeszłym roku z zajezdni IV kursował zabytkowy tramwaj, który dowoził ludzi do zajezdni VI, którą wówczas również można było zwiedzać. W tym roku rozszerzono zakres możliwości poznawczych i poza zajezdnią Dąbie otwarta dla zwiedzających będzie również zajezdnia Gaj. Specjalne linie tramwajowe Z1 i Z6, które będą obsługiwane przez zabytkowy tabor zabiorą chętnych z Borka prosto na wybraną zajezdnię. Rozkład tych linii pojawi się na stronie http://www.wroclaw.pl/. Jak co roku na placu Teatralnym będzie czekał na zwiedzających tramwaj konny w godzinach 10:00 – 13:00.
  • Politechnika nie pozostała obojętna na Tydzień Zrównoważonego Transportu, z tego powodu zorganizowała cykl wykładów poświęconych kolei wąskotorowej. Termin wykładów będzie znany wkrótce, wiadomo jedynie, że te zaplanowane są 21 września.
  • Kolejną atrakcją zaplanowaną na 21 września jest możliwość skorzystania z darmowego transportu wodnego obejmującego 4 przystanki: Marina Topacz przy Uniwersytecie, Wyspa Słodowa, Zatka Gondoli przy Muzeum Narodowym oraz Politechnika przy Muzeum Odry
  • W nocy z 21 na 22 września zaplanowany jest nocny przejazd tramwajem po różnych zakątkach Wrocławia. Spod Opery o 22:30 w sobotę odjadą w nocną podróż dwa tramwaje. Konstal 4N #1444 oraz Konstal 105Na #2390. Przejazd jest bezpłatny. Prawdopodobny koniec imprezy zaplanowany jest na godzinę 5:10. Więcej informacji znajdziecie tutaj: http://www.kstm.pl/ogloszenia.html.
  • 21 oraz 22 września w Jaworzynie Śląskiej odbędzie się Gala Parowozów.
  • W dniach 16 – 30 września na placu Solnym będzie miała miejsce plenerowa wystawa o historii tramwaju elektrycznego we Wrocławiu.


Czyli jak widać faktycznie w tym roku jest w czym wybierać, mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie dla siebie coś ciekawego, a przy okazji zabierze ze sobą taką osobę, która może nie do końca przejawia zainteresowanie tematyką transportową, a po weekendzie zmieni w tej sprawie optykę.

Na zakończenie, proszę pamiętać, że 20 września obchodzimy Dzień bez Samochodu. To rzecz jasna oznacza, że transportem miejskim poruszamy się za darmo. Tego dnia postarajmy się ze wszystkich sił, aby Wrocław pod względem ilości aut na ulicach wypadł nieco lepiej niż w ubiegłych latach.

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
Raport specjalny: #TORYwolucja

Atrakcji będzie dużo