Z pasją o komunikacji!

Waży prawie 50 ton, jego silnik ma moc 440 KM, napęd zastosowany w tym pojedzie to 8x8.

Maksymalna prędkość jaką rozwija to 89 km/h - mowa oczywiście o wielozadaniowym specjalnym pojeździe pogotowia technicznego dla wrocławskiego MPK, który jest już we Wrocławiu na zajezdni tramwajowej IV Borek. Najnowszy nabytek spełnia wszystkie europejskie standardy. Co więcej, wzbudza ogromne zainteresowanie. Jest w stanie podnieść 40 ton na wysięgniku do 5 metrów i 20 ton do nawet 12 m. Śmiało może wykonywać swoje zadania pod trakcją i nie ma konieczności jej zdejmowania.

Nowy Man będzie służył przede wszystkim do wstawiania na tory wykolejonych tramwajów. Dla przykładu, żeby Skoda wróciła na tory potrzeba było dwóch dźwigów. Teraz wystarczy tylko jeden.

Wyposażenie pojazdu to m.in. zestaw bezprzewodowej łączności, centralny zamek, ogrzewane lusterka, klimatyzacja czujniki cofania z kamerami i monitorem w kabinie oraz w sprzęgi do holowania autobusów i tramwajów. Wysięgnikiem oraz podporami steruje zdalnie operator przy pomocy sterownika radiowego. Dzięki takiej funkcjonalności operator może z dowolnego miejsca kierować urządzeniem, nie tylko z kabiny. Jest to szczególnie ważne w przypadku akcji ratowniczych, gdy pod pojazdem znajduje się człowiek. Operator wtedy może być bardzo blisko i z centymetrową dokładnością operować podnośnikiem, by ratować życie i zdrowie poszkodowanego.

Ciężki sprzęt wyposażono również w sprzęt dodatkowy i akcesoria do działań ratowniczo-naprawczych na miejscu zdarzenia. Dzięki temu będzie służył również do działań ratowniczych.

Pełne możliwości specjalistycznego pojazdu zostaną zaprezentowane w przyszłym tygodniu. Będzie go można zobaczyć również podczas Dnia Otwartego MPK Wrocław 21 września. Impreza odbędzie się na terenie zajezdni IV przy ul. Powstańców Śląskich.

(opracowano na podstawie: wroclaw.pl)

 

  • Film (wroclaw.pl)

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
  • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

    W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


  • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

    Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


  • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

    W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Wielozadaniowy pojazd już na Borku (FILM)