Z pasją o komunikacji!

Przeczytałem ostatnio ARTYKUŁ na stronie www.wroclaw.pl dotyczący wdrożenia nowego schematu komunikacji miejskiej.

Do końca listopada schematy komunikacji miejskiej w postaci plakatów w formacie B1, a także naklejek zostaną wydrukowane i pojawią się na pierwszych przystankach. Najbardziej jednak zainteresował mnie druk 15000 sztuk ulotek w formacie A3 z owym schematem, które też z końcem listopada mają być gotowe. Na stronie internetowej pojawiła się taka oto informacja: „(...) z jednej strony [ulotki – przypis red.] pojawi się schemat komunikacji, z drugiej treść informacyjna dotycząca projektu Tramwaju Plus".

I po tej informacji już wiem, że jedna strona schematu zostanie zmarnowana... Dlaczego? Dlatego, że jest 1000 innych przydatnych informacji dla mieszkańca, które mogłyby się znaleźć na drugiej stronie wydrukowanego schematu.

Rozumiem, że miasto musi prowadzić „plusowy bełkot" do znudzenia: o tym ile to kilometrów nowych torowisk kosztowało, ile ludzi przy tym projekcie pracuje i jak wspaniały jest ITS, ale czy te informacje potrzebne są zwykłemu odbiorcy danej ulotki? Chyba nie...

Niezbędnymi dla pasażera informacjami byłyby np. informacje o taryfie przewozowej, dostępnej gamie biletów, numery telefonów dla wszystkich poszkodowanych przez biletomaty (mobilne i stacjonarne) i wiele, wiele innych.

A może warto zobaczyć jak wyglądają ulotki z innych miast? Na przykład z Pragi, albo dużo mniejszego miasta Bottrop w Niemczech. Schemat z Bottrop dla linii 294 dostępny jest poniżej. Scan 1 przedstawia stronę tytułową, scan drugi wyraźną mapę ze zdjęciami charakterystycznych miejsc na trasie linii 294, scan 3 przedstawia rozkład jazdy dla linii 294, scan czwarty: trasę linii 294 z możliwościami przesiadki do innych autobusów, ostatnia strona ulotki (również scan 4) to dane kontaktowe biura obsługi klientów. Jak widać można zaprojektować i wydrukować ulotkę zawierającą bardzo dużo cennych informacji!

Takie oto ulotki we Wrocławiu byłyby rewelacyjne nie tylko dla mieszkańców, ale i dla turystów a także osób zamierzających związać się z Wrocławiem na dłuższy czas (np. studentów) nie mających często dostatecznej wiedzy o tym jak i gdzie dojechać. Takie ulotki mogłyby zostać umieszczone w Punkcie Obsługi Pasażera MPK, w punktach informacji dworców kolejowych/autobusowych; urzędach; centrach handlowych itp.

Liczę jednak na to, że się nie spóźniłem i na owej ulotce pojawią się jeszcze cenne informacje, a nie plusowy bełkot... Poczekamy, zobaczymy...

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
  • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

    W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


  • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

    Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


  • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

    W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Bez plusowego bełkotu, ani rusz!