Z pasją o komunikacji!

Do wrocławskiego MPK trafi kolejny autobus, który do tej pory jeździł w różnych miastach jako testowy. Mamy przecież już dwa srebrne Mercedesy, a dołączy do nich Volvo 7700 Hybrid.

Pojazd ten został wyprodukowany w 2011 roku w wrocławskiej fabryce przy ul. Mydlanej i jest starszym bratem modelu 7900. Z tego wynika, że nie jest to najnowsza konstrukcja.

Wóz został wyposażony w dwa silniki Volvo D5F215 o mocy 161kW i pojemności 4764cm3, a  testowany był między innymi w Lublinie, Szczecinie, Warszawie, Olsztynie oraz Krakowie. We Wrocławiu zagościł dwa razy. Pierwszy raz 8 maja 2013 roku, kiedy został otwarty nowy sklep Ikea, pojazd dowoził bezpłatnie klientów na Bielany. We wrześniu natomiast został on zaprezentowany na Dniu Otwartym MPK.

Autobus stoi już od kilku dni na terenie zajezdni nr IX przy ulicy Obornickiej i jest przygotowywany do przewozu pasażerów. Po dwóch latach testów wiele rzeczy wymaga drobnych napraw.

Będzie to pierwszy hybrydowy pojazd we flocie miejskiego przewoźnika. Oficjalnie zostanie on przekazany do MPK 8 stycznia 2014 roku i od wtedy zacznie obsługiwać linie, na których jeżdżą wozy stacjonujące na terenie Zakładu Autobusowego nr IX. Otrzyma numer taborowy #5010.

Volvo zostanie wydzierżawione na okres minimum 3 lat. Co po tym czasie? Tego jeszcze nie wiadomo... Być może wtedy MPK go odkupi.

Warto zaznaczyć również, że po Nowym Roku planowana jest prezentacja tego autobusu.

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
  • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

    W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


  • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

    Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


  • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

    W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Hybryda na dłużej we Wrocławiu