Z pasją o komunikacji!

Dzisiaj zapraszam Was wyjątkowo do niemieckiego Essen, by pokazać ciekawe rozwiązania komunikacyjne ułatwiające korzystanie ze środków transportu zbiorowego.

Jedną z ciekawostek jest przystanek autobusowo-tramwajowy, który umożliwia bardzo szybkie przesiadki z autobusu do tramwaju i odwrotnie (zdjęcie 1). Wszystkie tramwaje na liniach przejeżdżających przez ten przystanek (Germaniaplatz) wyposażone są w drzwi po obu stronach wagonu. Pasażerowie z tramwaju wsiadają wprost do autobusu, a wymiana potoku pasażerskiego jest zdecydowanie szybsza.

Szczególną uwagę zwróciłem też na słupki przystankowe (zdjęcie 2). Zwykłe, w kolorze niebieskim z nazwą przystanku i elektronicznym systemem informacji są po prostu estetyczne i czytelne. Obok na zwykłym słupku widnieje regulamin przewozów, rozkłady jazdy, a także reklama (zdjęcie 3).

Duewag M8C #1415 przejeżdża Markstraße (zdjęcie 4).

Wreszcie mamy węzeł przesiadkowy kolejowo-autobusowo-tramwajowy Essen Borbeck (zdjęcie 5). Na co zwróciłem szczególną uwagę? Na prostotę. Na zwykłe wiaty autobusowe, które są nie tylko estetyczne, ale również w 100 procentach (z trzech stron są dokładnie zabudowane) spełniają swoją ochronną rolę (zdjęcie 6).

Na czytelność: każdy autobus odjeżdża z osobnego przystanku, który jest bardzo czytelnie oznaczony. (zdjęcie 7). Wszystkie pojazdy są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane, a zmiana środka transportu, którym podróżuje pasażer dzięki bliskości poszczególnych przystanków odbywa się bardzo szybko.

Na zdjęciu 8 pociąg Deutsche Bahn z Essen do pobliskiego Bottrop.

Dlaczego o tym wszystkim piszę? Otóż, dlatego, żeby natchnąć władze miasta Wrocławia do stosowania ciekawych i praktycznych rozwiązań komunikacyjnych, ułatwiających ludziom życie. Co z tego, że np. wiata przystankowa przy Stadionie Miejskim jest niezwykle estetyczna, skoro w trakcie deszczu i wiatru moczy pasażerów „pod nią” schowanych (zdjęcie 9)?

Inny przykład. Na przystankach mamy obecnie zwykłe słupki przystankowe (zresztą kilka rodzajów…!!!) i elektroniczne tablice DIP. Połączenie zwykłego słupka + tablicy elektronicznej daje efekt nie tylko porządku na przystanku, ale również wprowadza ład informacyjny.

Co najważniejsze: brakuje we Wrocławiu – moim zdaniem – węzła przesiadkowego z prawdziwego zdarzenia przy dworcu kolejowym i autobusowym. Takiego dworca autobusów MPK. Obecnie autobusy kończą swoje trasy na ul. Dworcowej, Suchej, zaraz przy Dworcu Kolejowym. Jedno miejsce; prawdziwa pętla wszystkich linii autobusowych przy dworcu ułatwiłaby pasażerom życie… Ale cóż… Póki co to raczej niemożliwe…

 

 • Galeria
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
 • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

  W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


 • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

  Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


 • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

  W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Z krótką wizytą w niemieckim Essen Borbeck (ZDJĘCIA)