Z pasją o komunikacji!

Od wczoraj (31 sierpnia 2013 r.) wszystkie przystanki w obrębie skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Świdnickiej zmieniły swoje nazwy na Arkady Capitol - jak zapewne pamiętacie wcześniej były same Arkady.

Nowa jest również zapowiedź głosowa, a także osoba, która tym razem ją wyśpiewuje. Jest to pierwsze tego typy doświadczenie w naszym mieście, którego autorką jest jedna z aktorek Teatru Muzycznego Capitol.

Sam pomysł jest bardzo ciekawy, ale jego wykonanie już nie do końca. Po pierwsze... Jak przystanek może nosić nazwę dwóch obiektów?Jak to zapisać? MPK w swoich pojazdach prezentuje dwie wersje: Arkady (Capitol) oraz Arkady Capitol.

W sumie jakby się przyjrzeć to obie są niezbyt poprawne, bo dlaczego Capitol jest w nawiasie, jeśli to też obiekt taki jak Arkady? Najpoprawniejsza nazwa chyba powinna wyglądać tak: Arkady, Capitol, ale to wygląda już zupełnie bezsensownie...

Po drugie... Tego typu zapowiedź jest niezbyt zrozumiała dla pasażerów. Najlepsze są chyba jednak te klasyczne, bez kombinacji. Pełnią one przecież funkcję informacyjną, a nie teatralną.

Po trzecie... Jest za głośna. Pani mówiąca kwestię "następny przystanek" mówi normalnie, a aktorka brzydko mówiąc, wydziera się. W efekcie można się nawet tego przestraszyć.

Przyglądając się coraz to większemu rozbudowywaniu nazw przystanków w naszym mieście można stwierdzić, że to wszystko nie ma sensu... Jeśli przystanek nosi nazwę ulicy, a w nawiasie podany jest charakterystyczny obiekt, który znajduje się w pobliżu to jakoś to można zaakceptować. Składka dwóch obiektów to chyba jednak przesada... Albo Arkady, albo Capitol.

Druga sprawa to to, że nazwy przystanków powinny być raczej krótkie i zwięzłe, a u nas ciągle są wydłużane...

Na "nowym" przystanku zatrzymują się linie tramwajowe: 0L, 0P, 2, 5, 6, 7, 11, 15, 17, 20, 31 PLUS, 32 PLUS, autobusowe: A i D, i autobusowe nocne: 240, 243, 246, 247, 249, 250, 251, 253, 257.

Przebudowany Teatr Muzyczny Capitol swoje otwarcie będzie miał się pod koniec września.

 

  • Film

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
  • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

    W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


  • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

    Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


  • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

    W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Przystanek Arkady Capitol śpiewająco (FILM)