Z pasją o komunikacji!

Jakiś czas temu przeczytałem o konsultacjach społecznych z mieszkańcami na temat przebiegu linii tramwajowych i autobusowych na poznańskim Franowie.

Na Franowie powstała pętla, a także jedna z najnowocześniejszych zajezdni tramwajowych w tej części Europy (!). Dla mieszkańców organizowano spotkania w konkretnym miejscu, o konkretnej godzinie, a także informowano ich o tych spotkaniach. Pomyślałem sobie: EWENEMENT! We Wrocławiu niestety takich spotkań nie doświadczysz… Przypomnę: Poznań to miasto leżące zaledwie 175 km od Wrocławia – tak blisko ktoś postanowił organizować konsultacje społeczne i pytać się mieszkańców: Co zrobić, żeby WAM, PASAŻEROM było lepiej?

Dlaczego o tym piszę? Coraz częściej pojawiają się zarzuty do MPK Wrocław o to, że nikt nie liczy się ze zdaniem pasażerów… Przypomnę choćby protest w sprawie likwidacji autobusowej linii E. Nie raz, nie dwa byliśmy świadkami zatrzymania na ul. Legnickiej i totalnego chaosu spowodowanego brakiem komunikacji zastępczej.

Taką oto naturalną linię zastępczą w przypadku awarii/kolizji itp. pełniła autobusowa linia „E”. Niestety została (ze względów oszczędnościowych) zlikwidowana.

Dostaliśmy od Was wiele sugestii zmian i propozycji np. odnośnie stworzenia linii tramwajowej łączącej Tarnogaj/Gaj z Biskupinem/Sępolnem. Uważam, że pomysł jest bardzo dobry i sam wielokrotnie miałem okazję przejechać się zatłoczonym do granic możliwości autobusem 145 lub 146. MPK problemu nie widzi… Wielu innych problemów związanych z funkcjonowaniem transportu publicznego MPK nie widzi lub nie chce widzieć, budując w ten sposób swój wizerunek (chyba nienajlepszy)

Zamiast prostego pytania skierowanego do mieszkańców – nomen-omen byłych/obecnych/przyszłych PASAŻERÓW: CO ZROBIĆ, ŻEBY WAM PASAŻEROM ZYŁO SIĘ LEPIEJ? Jesteśmy zalewani PR-bełkotem… Plusami, ITS-ami, remontami, ulepszeniami itd…

„Państwo w państwie” to chyba najlepsze określenie dla władz MPK i Wrocławia. MPK swoje; pasażerowie swoje… Tylko wzajemny dialog, informacje, sugestie i co najważniejsze realizacja najlepszych pomysłów zmian może przynieść pozytywny skutek. Oszczędzanie na komunikacji miejskiej może mieć charakter tylko pozorny, w rzeczywistości miasto jako organizm zbudowany z wielu tysięcy komórek na owym oszczędzaniu może jedynie stracić! Takie są niestety Fakty!

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
 • Zmiany tras linii 115 i 118

  W związku z planowanym rozpoczęciem prac związanych z remontem przejazdu kolejowego na ulicy Mydlanej, od 4 lipca 2020 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii autobusowej 115 i...


 • Zmiany w komunikacji miejskiej od 27 czerwca

  Od 27 czerwca 2020 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany na liniach tramwajowych oraz na liniach autobusowych.


 • Zmiany w komunikacji miejskiej od 6 czerwca

  Od dnia 6 czerwca 2020 (sobota), z powodu rozpoczęcia kolejnego etapu budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór, planowane jest wprowadzenie zmiany tras linii autobusowych 122, 144 i 240.


Raport specjalny: #TORYwolucja
 • Remonty torowisk trwają - cz. 135 (ZDJĘCIA)

  Przedstawiamy Wam fotorelację z remontów torowisk. Byliśmy na ul. Trzebnickiej, ul. Żmigrodzkiej, pętli Zawalna, ul. Bł. Czesława, ul. Szczytnickiej i na rondzie Reagana, gdzie trwają wakacyjne...


 • Budowa TAT na Nowy Dwór - cz. 9 (ZDJĘCIA)

  Rozpoczęte we wrześniu 2019 roku prace związane z budową trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór postępują. Przedstawiamy Państwu fotorelację z tej inwestycji.


 • Budowa TAT na Nowy Dwór - cz. 8 (ZDJĘCIA)

  Rozpoczęte we wrześniu 2019 roku prace związane z budową trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór postępują. Przedstawiamy Państwu fotorelację z tej inwestycji.


Po pierwsze: Dialog