Z pasją o komunikacji!

Prezydent Jacek Sutryk ogłosił właśnie plan kolejnej reformy komunikacji nocnej we Wrocławiu. Wśród tych propozycji znalazło się także przedłużenie godzin kursowania komunikacji tramwajowej.

 

Oprócz tego, na niektórych liniach autobusowych, oprócz zwiększenia częstotliwości kursowania, pojawiłyby się autobusy przegubowe zamiast solówek.

 

Regularne kursy tramwajów nocnych zawieszono we Wrocławiu z końcem wakacji w 2003 roku. Zmiana ta podyktowana była wysokim poziomem hałasu generowanym przez tramwaje, niższymi kosztami obsługi, i większą niezawodnością. Oprócz zlikwidowania nocnych tramwajów, przeprowadzono także wtedy reorganizację linii autobusowych nocnych. System ten dotrwał do dnia dzisiejszego, po kolei będąc modyfikowany aby maksymalnie ułatwić pasażerom przemieszczanie.

 

Niestety, nie ma co liczyć na powrót regularnych tramwajowych linii nocnych. Propozycja prezydenta nie zakłada także kursowania tramwajów przez całą noc. Postulowane zmiany mają objąć jedynie przedłużenie kursowania niektórych linii tramwajowych do północy lub godziny 0:30. Zdania pasażerów na ten temat są podzielone.

 

Mieszkam na Krzykach, a pracuję w okolicach ulicy Mickiewicza do godziny 23:30. Przedłużenie godzin kursowania tramwajów z pewnością byłoby dobrym posunięciem - bezpośrednie połączenie mojej pracy z domem, czyli linia 17, ostatni kurs z Sępolna wykonuje równo o godzinie 23. Nie musiałabym wtedy przesiadać się w autobusy nocne. Szkoda tylko, że tramwaje nie będą kursować całą noc - czasami zdarza mi się dostać nadgodziny i wracam z pracy nieco później - mówi Pani Aneta.

 

Gdy tramwaj jedzie ulicą, trzęsą mi się szyby w mieszkaniu. Torowisko na mojej ulicy jest tak zniszczone, że gdy jedzie nią tramwaj, hałas bardzo dobrze słychać w domu. W nocy, gdy ruch samochodowy jest mniejszy, a ludzie kładą się spać, nocne kursy tramwajów będą dla mieszkańców dokuczliwe - komentuje tę decyzję Pan Robert, mieszkaniec ulicy Pomorskiej.

 

Planowane jest także zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów nocnych. Pasażerowie wielokrotnie narzekali na ich dotychczasową częstotliwość, argumentując to powstawaniem problemów z przemieszczaniem się nocą po mieście i przyporządkowaniu się ścisłym godzinom jazdy autobusów. Oprócz tego, w niektórych liniach autobusowych nocnych, szczególnie w obrębie centrum miasta, można zaobserwować przepełnienie - stąd też prawdopodobnie na wybranych kursach autobusy solo zastąpią przegubowe.

 

Czas wprowadzenia zmian nie został określony. Miasto jest obecnie na etapie planowania zmian. Następnie wykonana zostałaby analiza kosztów, jakie poniosłaby kolejna reorganizacja komunikacji nocnej.

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
Raport specjalny: #TORYwolucja
  • Remonty torowisk trwają - cz. 136 (ZDJĘCIA)

    Przedstawiamy Wam fotorelację z remontów torowisk. Byliśmy między innymi na ul. Trzebnickiej, ul. Żmigrodzkiej, pętli Zawalna i Osobowice, ul. Piłsudskiego, al. Hallera i na rondzie Reagana, gdzie...


  • Remonty torowisk trwają - cz. 135 (ZDJĘCIA)

    Przedstawiamy Wam fotorelację z remontów torowisk. Byliśmy na ul. Trzebnickiej, ul. Żmigrodzkiej, pętli Zawalna, ul. Bł. Czesława, ul. Szczytnickiej, ul. Piłsudskiego i na rondzie Reagana, gdzie...


  • Budowa TAT na Nowy Dwór - cz. 9 (ZDJĘCIA)

    Rozpoczęte we wrześniu 2019 roku prace związane z budową trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór postępują. Przedstawiamy Państwu fotorelację z tej inwestycji.


Nocnym (tramwajem) częściej?