Z pasją o komunikacji!

21 maja 2014 roku przedstawiciele przewoźnika oraz spółki NEWAG S.A. z Nowego Sącza podpisali umowę na dostawę 6 fabrycznie nowych trójczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych.

Nowe składy zostaną skierowane do obsługi linii Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna.

Koleje Dolnośląskie posiadają już 5 podobnych pociągów, jednak nowe składy będą od nich krótsze o jeden człon. Każdy zespół trakcyjny ma posiadać 165 miejsc siedzących, z indywidualnymi gniazdkami elektrycznymi. Impulsy będą wyposażone w szereg udogodnień dla podróżnych takich jak: nowoczesny system informacji pasażerskiej, Wi-Fi, klimatyzację, przewijak dla niemowląt i intercom. Każdy skład ma być przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Maksymalna prędkość eksploatacyjna Impulsów to 160 km/h.

Według harmonogramu pociągi pojawią się na torach w grudniu. Plany przewoźnika zakładają obsługę nowymi składami 13 par połączeń dziennie.

Całkowita wartość projektu to przeszło 80 mln zł, z czego ponad 56 mln zł to wkład pochodzący ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

W najbliższym czasie możemy spodziewać się podpisania umowy na następnych 5, tym razem czteroczłonowych pociągów. Całą procedurę przetargową znacznie opóźniła Pesa Bydgoszcz, która dwukrotnie odwołała się od decyzji w sprawie wykluczenia jej z postępowania. Krajowa Izba Odwoławcza przyznała jednak rację Kolejom Dolnośląskim, którym zezwolono na podpisanie umów ze spółką Newag.

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
  • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

    W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


  • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

    Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


  • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

    W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Kolejne Impulsy dla Kolei Dolnośląskich