Z pasją o komunikacji!

21 maja 2014 roku przedstawiciele przewoźnika oraz spółki NEWAG S.A. z Nowego Sącza podpisali umowę na dostawę 6 fabrycznie nowych trójczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych.

Nowe składy zostaną skierowane do obsługi linii Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna.

Koleje Dolnośląskie posiadają już 5 podobnych pociągów, jednak nowe składy będą od nich krótsze o jeden człon. Każdy zespół trakcyjny ma posiadać 165 miejsc siedzących, z indywidualnymi gniazdkami elektrycznymi. Impulsy będą wyposażone w szereg udogodnień dla podróżnych takich jak: nowoczesny system informacji pasażerskiej, Wi-Fi, klimatyzację, przewijak dla niemowląt i intercom. Każdy skład ma być przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Maksymalna prędkość eksploatacyjna Impulsów to 160 km/h.

Według harmonogramu pociągi pojawią się na torach w grudniu. Plany przewoźnika zakładają obsługę nowymi składami 13 par połączeń dziennie.

Całkowita wartość projektu to przeszło 80 mln zł, z czego ponad 56 mln zł to wkład pochodzący ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.

W najbliższym czasie możemy spodziewać się podpisania umowy na następnych 5, tym razem czteroczłonowych pociągów. Całą procedurę przetargową znacznie opóźniła Pesa Bydgoszcz, która dwukrotnie odwołała się od decyzji w sprawie wykluczenia jej z postępowania. Krajowa Izba Odwoławcza przyznała jednak rację Kolejom Dolnośląskim, którym zezwolono na podpisanie umów ze spółką Newag.

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
Raport specjalny: #TORYwolucja
  • Remonty torowisk trwają - cz. 136 (ZDJĘCIA)

    Przedstawiamy Wam fotorelację z remontów torowisk. Byliśmy między innymi na ul. Trzebnickiej, ul. Żmigrodzkiej, pętli Zawalna i Osobowice, ul. Piłsudskiego, al. Hallera i na rondzie Reagana, gdzie...


  • Remonty torowisk trwają - cz. 135 (ZDJĘCIA)

    Przedstawiamy Wam fotorelację z remontów torowisk. Byliśmy na ul. Trzebnickiej, ul. Żmigrodzkiej, pętli Zawalna, ul. Bł. Czesława, ul. Szczytnickiej, ul. Piłsudskiego i na rondzie Reagana, gdzie...


  • Budowa TAT na Nowy Dwór - cz. 9 (ZDJĘCIA)

    Rozpoczęte we wrześniu 2019 roku prace związane z budową trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór postępują. Przedstawiamy Państwu fotorelację z tej inwestycji.


Kolejne Impulsy dla Kolei Dolnośląskich