Z pasją o komunikacji!

Od 1 września do końca grudnia MPK będzie testować na regularnych liniach pasażerskich nowoczesny, niskopodłogowy, pięcioczłonowy tramwaj Moderus Gamma LF01AC. Jest to prototypowa sztuka tramwajów z tej rodziny.

 

Testowany egzemplarz został wyprodukowany w 2016 roku. Wygląda bardzo nowocześnie i jest wyposażony w szereg innowacyjnych rozwiązań, takich jak interkom do kontaktu z motorniczym, ergonomicznie zaprojektowana przestrzeń pasażerska, wielofunkcyjny pulpit motorniczego czy podświetlane krawędzie drzwi. Jest także w całości niskopodłogowy i klimatyzowany.

 

Tramwaje Moderus Gamma jeżdżą już w Poznaniu, jednak tamtejsza wersja odbiega od testowanego we Wrocławiu prototypu. Wersja która pojedzie po wrocławskich torach układem członów i drzwi jest zbliżona do Skody 16T czy Solarisa Tramino S105p, zaś poznańska posiada trzy człony i skrętne wózki, takie jakie są zastosowane w np. tramwaju Pesa Twist znanym z wrocławskich torowisk. Rozwiązanie to ogranicza zużywanie się torowisk na rozjazdach. Gamma trafiła do zajezdni I przy ul. Ślężnej. Podczas testów będzie można ją spotkać na różnych liniach. Z racji jej podobieństwa konstrukcji i rozmiarów do wrocławskich tramwajów Skody, możemy wytypować że Gamma powinna się pojawić na liniach 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 17, 20, 23, 33.

 

W tym roku MPK planuje także ogłosić przetarg na 39 w pełni niskopodłogowych tramwajów, dedykowanych nowobudowanym trasom na Popowice i Nowy Dwór. Warto też wspomnieć, że ostatnie testy tramwajów przez MPK miały miejsce dopiero w 2001 roku. Wówczas na wrocławskie tory wyjechały Alstom NGT8D z Magdeburga i Bombardier NF6D z Krakowa.

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
 • Zmiany tras linii 115 i 118

  W związku z planowanym rozpoczęciem prac związanych z remontem przejazdu kolejowego na ulicy Mydlanej, od 4 lipca 2020 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii autobusowej 115 i...


 • Zmiany w komunikacji miejskiej od 27 czerwca

  Od 27 czerwca 2020 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany na liniach tramwajowych oraz na liniach autobusowych.


 • Zmiany w komunikacji miejskiej od 6 czerwca

  Od dnia 6 czerwca 2020 (sobota), z powodu rozpoczęcia kolejnego etapu budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór, planowane jest wprowadzenie zmiany tras linii autobusowych 122, 144 i 240.


Raport specjalny: #TORYwolucja
 • Remonty torowisk trwają - cz. 135 (ZDJĘCIA)

  Przedstawiamy Wam fotorelację z remontów torowisk. Byliśmy na ul. Trzebnickiej, ul. Żmigrodzkiej, pętli Zawalna, ul. Bł. Czesława, ul. Szczytnickiej i na rondzie Reagana, gdzie trwają wakacyjne...


 • Budowa TAT na Nowy Dwór - cz. 9 (ZDJĘCIA)

  Rozpoczęte we wrześniu 2019 roku prace związane z budową trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór postępują. Przedstawiamy Państwu fotorelację z tej inwestycji.


 • Budowa TAT na Nowy Dwór - cz. 8 (ZDJĘCIA)

  Rozpoczęte we wrześniu 2019 roku prace związane z budową trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór postępują. Przedstawiamy Państwu fotorelację z tej inwestycji.


Moderus Gamma na testach we Wrocławiu