Z pasją o komunikacji!

Śmieci, pieczywo, węgiel, poczta, gruz - nie każdy wie, że dawniej takie towarowy próbowano przewozić tramwajami. Także we Wrocławiu. O tym właśnie opowie Tomasz Sielicki, autor wielu książek i artykułów na temat historii komunikacji miejskiej.

 

Tramwaje towarowe na ulicach naszego miasta można było spotkać często, głównie jednak wieczorem i w nocy, gdy ruch był mniejszy. Wówczas pomiędzy urzędami pocztowym a dworcem głównym kursowały specjalne tramwaje pocztowe. Bez okien, za to z otwieraną szeroką klapą, służącą do załadunku przesyłek na rampie przy dworcu pocztowym na dzisiejszej ul. Małachowskiego.

 

Po wojnie codziennym widokiem były długie, kilkuwagonowe pociągi złożone z tramwaju silnikowego i lor transportowych, na które koparkami ładowane gruz ze zniszczonych kamienic. W ramach odgruzowywania miasta powstały nawet prowizoryczne torowiska tramwajowe. O tym, a także o wieku innych pomysłach już w najbliższy wtorek (05.11.2019 r.) o godz. 18:00 w Audytorium Instytutu Historycznego UWr przy ul. Szewskiej 49 opowie Tomasz Sielicki.

 

WYDARZENIE NA Fb

 

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
 • Zmiany tras linii 115 i 118

  W związku z planowanym rozpoczęciem prac związanych z remontem przejazdu kolejowego na ulicy Mydlanej, od 4 lipca 2020 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii autobusowej 115 i...


 • Zmiany w komunikacji miejskiej od 27 czerwca

  Od 27 czerwca 2020 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany na liniach tramwajowych oraz na liniach autobusowych.


 • Zmiany w komunikacji miejskiej od 6 czerwca

  Od dnia 6 czerwca 2020 (sobota), z powodu rozpoczęcia kolejnego etapu budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór, planowane jest wprowadzenie zmiany tras linii autobusowych 122, 144 i 240.


Raport specjalny: #TORYwolucja
 • Remonty torowisk trwają - cz. 135 (ZDJĘCIA)

  Przedstawiamy Wam fotorelację z remontów torowisk. Byliśmy na ul. Trzebnickiej, ul. Żmigrodzkiej, pętli Zawalna, ul. Bł. Czesława, ul. Szczytnickiej i na rondzie Reagana, gdzie trwają wakacyjne...


 • Budowa TAT na Nowy Dwór - cz. 9 (ZDJĘCIA)

  Rozpoczęte we wrześniu 2019 roku prace związane z budową trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór postępują. Przedstawiamy Państwu fotorelację z tej inwestycji.


 • Budowa TAT na Nowy Dwór - cz. 8 (ZDJĘCIA)

  Rozpoczęte we wrześniu 2019 roku prace związane z budową trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór postępują. Przedstawiamy Państwu fotorelację z tej inwestycji.


Tramwaje towarowe we Wrocławiu