Z pasją o komunikacji!

Śmieci, pieczywo, węgiel, poczta, gruz - nie każdy wie, że dawniej takie towarowy próbowano przewozić tramwajami. Także we Wrocławiu. O tym właśnie opowie Tomasz Sielicki, autor wielu książek i artykułów na temat historii komunikacji miejskiej.

 

Tramwaje towarowe na ulicach naszego miasta można było spotkać często, głównie jednak wieczorem i w nocy, gdy ruch był mniejszy. Wówczas pomiędzy urzędami pocztowym a dworcem głównym kursowały specjalne tramwaje pocztowe. Bez okien, za to z otwieraną szeroką klapą, służącą do załadunku przesyłek na rampie przy dworcu pocztowym na dzisiejszej ul. Małachowskiego.

 

Po wojnie codziennym widokiem były długie, kilkuwagonowe pociągi złożone z tramwaju silnikowego i lor transportowych, na które koparkami ładowane gruz ze zniszczonych kamienic. W ramach odgruzowywania miasta powstały nawet prowizoryczne torowiska tramwajowe. O tym, a także o wieku innych pomysłach już w najbliższy wtorek (05.11.2019 r.) o godz. 18:00 w Audytorium Instytutu Historycznego UWr przy ul. Szewskiej 49 opowie Tomasz Sielicki.

 

WYDARZENIE NA Fb

 

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
  • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

    W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


  • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

    Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


  • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

    W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Tramwaje towarowe we Wrocławiu