Z pasją o komunikacji!

 


GALERIA

 • Zajezdnia tramwajowa nr VI (ul. Zygmunta Wróblewskiego)
 • Zajezdnia tramwajowa nr VI (ul. Zygmunta Wróblewskiego)
 • Pantografy


 

Zajezdnia tramwajowa mieszcząca się przy ulicy Zygmunta Wróblewskiego.

W związku z otwarciem Hali Stulecia magistrat postanowił wydłużyć najstarszą linię tramwajową aż do dzielnicy Dąbie. Po za nową trasą w 1913 roku powstała również zajezdnia tramwajowa.

Oprócz żelazobetonu wykorzystano do jej budowy nieotynkowaną cegłę. Nawiązywało to do zabudowań dzielnicy Dąbie, która uchodziła za prestiżową, cichą i bogatą w wyjątkowe walory architektoniczne.

Wybudowano dwie siedmiotorowe, nieprzelotowe hale tramwajowe połączone budynkiem warsztatowym. Obok zajezdni, tuż przy ulicy Zygmunta Olszewskiego postawiono budynki administracyjny i mieszkalny. Na jednej ze ścian obiektu znajduje się płaskorzeźba z herbem Wrocławia oraz łukiem elektrycznym.

W nocy z 4 na 5 kwietnia 2014 roku odbyło się pożegnanie zajezdni numer VI. Na terenie zakładu zebrali się pracownicy i spora grupa miłośników, aby móc zobaczyć ostatni zjazdowy tramwaj. 21 minut po północy ostatnia 10, z pomocą manewrowego, ustawiła się pod halą, obok trzech wozów zabytkowych, także oczekujących na ten moment. Po zakończeniu manewrów wykonano zdjęcia grupowe i po około 30 minutach wszystkie 4 tramwaje, jeden po drugim, opuściły teren zakładu. Następnie brama została zamknięta.

Stacjonowały tutaj wozy 105Na i zmodernizowane 105NaWr.

 


KONTAKT:

ul. Zygmunta Wróblewskiego 36

e-mail: –

tel.: –

fax: –


Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
Raport specjalny: #TORYwolucja
 • Remonty torowisk trwają - cz. 139 (ZDJĘCIA)

  Przedstawiamy Wam fotorelację z remontów torowisk. Byliśmy na skrzyżowaniu ul. Kołłątaja i ul. Piłsudskiego oraz na skrzyżowaniu ul. Podwale, ul. Krupniczej i ul. Sądowej.


 • Budowa TAT na Nowy Dwór - cz. 10 (ZDJĘCIA)

  Rozpoczęte we wrześniu 2019 roku prace związane z budową trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór postępują. Przedstawiamy Państwu fotorelację z tej inwestycji.


 • Remonty torowisk trwają - cz. 138 (ZDJĘCIA)

  Przedstawiamy Wam fotorelację z remontów torowisk. Byliśmy na ul. Żmigrodzkiej, pętli Osobowice, al. Hallera, ul. Wróblewskiego, ul. Olszewskiego i na rondzie Reagana. W części tych miejsc remonty...


Zajezdnia tramwajowa nr VI - Dąbie