Z pasją o komunikacji!

 


GALERIA

 • Zajezdnia tramwajowa nr VI (ul. Zygmunta Wróblewskiego)
 • Konstal N #G-071
 • Konstal 4N1 #G-1412 (ex. #1438)


 

Zajezdnia tramwajowa mieszcząca się przy ulicy Zygmunta Wróblewskiego.

W związku z otwarciem Hali Stulecia magistrat postanowił wydłużyć najstarszą linię tramwajową aż do dzielnicy Dąbie. Po za nową trasą w 1913 roku powstała również zajezdnia tramwajowa.

Oprócz żelazobetonu wykorzystano do jej budowy nieotynkowaną cegłę. Nawiązywało to do zabudowań dzielnicy Dąbie, która uchodziła za prestiżową, cichą i bogatą w wyjątkowe walory architektoniczne.

Wybudowano dwie siedmiotorowe, nieprzelotowe hale tramwajowe połączone budynkiem warsztatowym. Obok zajezdni, tuż przy ulicy Zygmunta Olszewskiego postawiono budynki administracyjny i mieszkalny. Na jednej ze ścian obiektu znajduje się płaskorzeźba z herbem Wrocławia oraz łukiem elektrycznym.

W nocy z 4 na 5 kwietnia 2014 roku odbyło się pożegnanie zajezdni numer VI. Na terenie zakładu zebrali się pracownicy i spora grupa miłośników, aby móc zobaczyć ostatni zjazdowy tramwaj. 21 minut po północy ostatnia 10, z pomocą manewrowego, ustawiła się pod halą, obok trzech wozów zabytkowych, także oczekujących na ten moment. Po zakończeniu manewrów wykonano zdjęcia grupowe i po około 30 minutach wszystkie 4 tramwaje, jeden po drugim, opuściły teren zakładu. Następnie brama została zamknięta.

Stacjonowały tutaj wozy 105Na i zmodernizowane 105NaWr.

 


KONTAKT:

ul. Tramwajowa 1-3

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel.: +48 515 397 889

fax: –


Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
 • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

  W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


 • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

  Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


 • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

  W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Zajezdnia tramwajowa nr VI - Dąbie (Czasoprzestrzeń)