Z pasją o komunikacji!

Mamy dla Was dobra wiadomość, otóż dwa przegubowe "ogórki", które kiedyś woziły wrocławian na regularnych liniach przejdą remont.

Oba są wpisane do rejestru zabytków.

Pierwszy z nich to Konstal 102N #2002 zwany "Strachotkiem" będący we władaniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Już przez kilka miesięcy czeka on na naprawę. Konieczna jest wymiana instalacji elektrycznej.

Następny tramwaj należy do Klub Sympatyków Transportu Miejskiego i jest to Konstal 102Na #2069. Od 2010 roku, kiedy to został odkupiony od MPK przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu czekał na generalny remont. W 2014 roku kiedy został przejęty przez KSTM walczono o jego renowację.

Przypomnijmy, że w 2014 roku wagon przeszedł remont wózków i silników, dzięki czemu może poruszać się o własnych siłach. Nadwozie musiało poczekać, aż uzbierają się kolejne pieniądze. Dzięki staraniom Klubu udało się uzyskać dotację od Miejskiego Konserwatora Zabytków. Pozwoli ona na regenerację stalowej konstrukcji. Planowane jest między innymi przywrócenie fartuchów burt, odnowa wnętrza, czy też doprowadzenie tramwaju z zewnątrz do takiego stanu, aby wyglądał jak w pierwszych dniach eksploatacji.

Całością zajmą się pracownicy RMT Protram, a łatwiejsze rzeczy miłośnicy wykonają sami.

Prace niestety nie zakończą się szybko. Dotacja nie jest na tyle duża, aby wystarczyła na wszystko. Miłośnicy starają się jednak o kolejne dofinansowanie.

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
Raport specjalny: #TORYwolucja

Dwie stodwójki do remontu