Z pasją o komunikacji!

Mamy dla Was dobra wiadomość, otóż dwa przegubowe "ogórki", które kiedyś woziły wrocławian na regularnych liniach przejdą remont.

Oba są wpisane do rejestru zabytków.

Pierwszy z nich to Konstal 102N #2002 zwany "Strachotkiem" będący we władaniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Już przez kilka miesięcy czeka on na naprawę. Konieczna jest wymiana instalacji elektrycznej.

Następny tramwaj należy do Klub Sympatyków Transportu Miejskiego i jest to Konstal 102Na #2069. Od 2010 roku, kiedy to został odkupiony od MPK przez Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu czekał na generalny remont. W 2014 roku kiedy został przejęty przez KSTM walczono o jego renowację.

Przypomnijmy, że w 2014 roku wagon przeszedł remont wózków i silników, dzięki czemu może poruszać się o własnych siłach. Nadwozie musiało poczekać, aż uzbierają się kolejne pieniądze. Dzięki staraniom Klubu udało się uzyskać dotację od Miejskiego Konserwatora Zabytków. Pozwoli ona na regenerację stalowej konstrukcji. Planowane jest między innymi przywrócenie fartuchów burt, odnowa wnętrza, czy też doprowadzenie tramwaju z zewnątrz do takiego stanu, aby wyglądał jak w pierwszych dniach eksploatacji.

Całością zajmą się pracownicy RMT Protram, a łatwiejsze rzeczy miłośnicy wykonają sami.

Prace niestety nie zakończą się szybko. Dotacja nie jest na tyle duża, aby wystarczyła na wszystko. Miłośnicy starają się jednak o kolejne dofinansowanie.

Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
 • Zmiany tras linii 115 i 118

  W związku z planowanym rozpoczęciem prac związanych z remontem przejazdu kolejowego na ulicy Mydlanej, od 4 lipca 2020 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany trasy linii autobusowej 115 i...


 • Zmiany w komunikacji miejskiej od 27 czerwca

  Od 27 czerwca 2020 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany na liniach tramwajowych oraz na liniach autobusowych.


 • Zmiany w komunikacji miejskiej od 6 czerwca

  Od dnia 6 czerwca 2020 (sobota), z powodu rozpoczęcia kolejnego etapu budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór, planowane jest wprowadzenie zmiany tras linii autobusowych 122, 144 i 240.


Raport specjalny: #TORYwolucja
 • Remonty torowisk trwają - cz. 135 (ZDJĘCIA)

  Przedstawiamy Wam fotorelację z remontów torowisk. Byliśmy na ul. Trzebnickiej, ul. Żmigrodzkiej, pętli Zawalna, ul. Bł. Czesława, ul. Szczytnickiej i na rondzie Reagana, gdzie trwają wakacyjne...


 • Budowa TAT na Nowy Dwór - cz. 9 (ZDJĘCIA)

  Rozpoczęte we wrześniu 2019 roku prace związane z budową trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór postępują. Przedstawiamy Państwu fotorelację z tej inwestycji.


 • Budowa TAT na Nowy Dwór - cz. 8 (ZDJĘCIA)

  Rozpoczęte we wrześniu 2019 roku prace związane z budową trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór postępują. Przedstawiamy Państwu fotorelację z tej inwestycji.


Dwie stodwójki do remontu