Z pasją o komunikacji!

Od 27 czerwca 2020 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany na liniach tramwajowych oraz na liniach autobusowych.

 

W związku z planowanym zakończeniem prac związanych z wymianą rozjazdów tramwajowych ulicy Piłsudskiego i Świdnickiej (od strony Dworca Głównego) oraz rozpoczęciem prac związanych:

 • z wymianą rozjazdów tramwajowych w obu torach na skrzyżowaniu ulicy Piłsudskiego i Świdnickiej (od strony placu Legionów);
 • z wymianą nawierzchni w torowisku tramwajowym na Rondzie Reagana przy peronie 1 i 2 oraz od strony ulicy Piastowskiej;
 • z wymianą rozjazdów tramwajowych na placu Dominikańskim (od strony Hali Targowej);
 • z wymianą torowiska w ciągu ulicy Żmigrodzkiej na odcinku od ulicy Na Polance do ulicy Bałtyckiej wraz pętlą tramwajową "Karłowice" przy ulicy Zawalnej

od 27 czerwca 2020 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmiany na liniach tramwajowych 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 17, 20, 24, 31, 32, 33 i 70 oraz na liniach autobusowych C, D, K, N, 110, 115, 121, 131, 141, 145, 146, 149, 151, 241, 242, 251, 253, 255, 259 i 715.

 

Komunikacja tramwajowa

Linia 1

„Jedynka" będzie kursowała na trasie:

Poświętne - Bałtycka - pl. Staszica - Słowiańska - Nowowiejska - Piastowska - Sienkiewicza - Stadion Olimpijski - Mickiewicza - Wróblewskiego - Biskupin

Biskupin - Wróblewskiego - Mickiewicza - Stadion Olimpijski - Sienkiewicza - Piastowska - Nowowiejska - Słowiańska - pl. Staszica - Bałtycka - Poświętne

 

Linia 2

„Dwójka" będzie kursowała w obu kierunkach objazdem od ulicy Piłsudskiego przez ulicę Małachowskiego, Pułaskiego, plac Wróblewskiego i most Grunwaldzki do Ronda Reagana.

 

Linia 5

„Piątka" z Księża Małego w kierunku Oporowa nadal będzie kursowała objazdem od placu Dominikańskiego przez ulicę Kazimierza Wielkiego, Krupniczą i Sądową do placu Legionów.

W kierunku przeciwnym pojedzie od placu Legionów przez ulice: Sądową, Podwale, Świdnicką do ulicy Piłsudskiego i dalej przez Dworzec Główny i ulicę Kołłątaja do Księża Małego.

 

Linia 6

Tramwaje linii 6 w obu kierunkach pojadą objazdem od ulicy Powstańców Śląskich przez ulicę Piłsudskiego, Kołłątaja, plac Dominikański, most Pokoju, ulicę Wyszyńskiego i Sienkiewicza do placu Bema.

 

Linia 7

„Siódemka" w obu kierunkach pojedzie objazdem od placu Powstańców Wielkopolskich przez plac Staszica, ulicę Reymonta i Bałtycką do pętli "Poświętne".

 

Linia 8

„Ósemka" będzie kursowała na trasie:

Poświętne - Bałtycka - pl. Staszica - Słowiańska - Jedności Narodowej - pl. Bema - Sienkiewicza - Wyszyńskiego - most Pokoju - pl. Dominikański - Dworzec Główny - Gliniana - Tarnogaj

Tarnogaj - Gliniana - Dworzec Główny - pl. Dominikański - most Pokoju - Wyszyńskiego - Sienkiewicza - pl. Bema - Jedności Narodowej - Słowiańska - pl. Staszica - Bałtycka - Poświętne

 

Linia 9

Tramwaje linii 9 w obu kierunkach pojadą objazdem od placu Dominikańskiego przez plac Społeczny, most Pokoju, ulicę Wyszyńskiego do ulicy Sienkiewicza.

 

Linia 10

„Dziesiątka" będzie kursowała w obu kierunkach objazdem od Ronda Reagana przez most Grunwaldzki do placu Dominikańskiego.

 

Linia 11

Tramwaje linii 11 nadal będą kursowały w obu kierunkach objazdem od placu Legionów przez ulicę Sądową, Krupniczą, Kazimierza Wielkiego do placu Dominikańskiego i dalej przez plac Społeczny, most Pokoju, ulicę Wyszyńskiego i Sienkiewicza do placu Bema.

 

Linia 14 i 24

Tramwaje linii 14 i 24 zostaną zawieszone a w ich miejsce zostanie uruchomiona okresowa linia tramwajowa nr 74, która będzie kursowała w obu kierunkach na trasie Krzyki - Powstańców Śląskich - Hallera - Grabiszyńska - pl. Legionów - Sądowa - Krupnicza - Kazimierza Wielkiego - pl. Jana Pawła II - Dubois - Pomorska - pl. Staszica.

 

Linia 15

Tramwaje linii 15 w obu kierunkach pojadą objazdem od ulicy Kazimierza Wielkiego przez ulicę Krupniczą, Podwale, Świdnicką do ulicy Piłsudskiego.

 

Linia 17

Tramwaje linii 17 jadące z Sępolna do Kleciny będą kursowały objazdem od Hali Targowej przez ulicę Grodzką, Kazimierza Wielkiego i Widok do placu Teatralnego.

W kierunku przeciwnym z pętli Klecina w kierunku Sępolna będzie kursowała od pl. Bema objazdem od ulicy Świdnickiej przez ulicę Szewską, most Uniwersytecki, Drobnera do placu Bema.

 

Linia 20

„Dwudziestka" powróci na swoją stałą trasę przejazdu.

 

Linia 31 i 32

Tramwaje linii 31 i 32 w obu kierunkach pojadą objazdem od ulicy Krupniczej przez ulicę Podwale i Świdnicką do ulicy Piłsudskiego.

 

Linia 33

Tramwaje linii 33 w obu kierunkach pojadą objazdem od placu Dominikańskiego przez most Pokoju, ulicę Wyszyńskiego i Sienkiewicza do mostu Szczytnickiiego.

 

Linia 70

Tramwaje linii okólnej 0L i 0P nadal będą zawieszone a w ich miejsce będzie kursowała okresowa linia tramwajowa nr 70, w obu kierunkach na trasie pl. Staszica - Nowowiejska - Piastowska - Sienkiewicza - Stadion Olimpijski - Mickiewicza - Skłodowskiej-Curie - pl. Grunwaldzki - pl. Wróblewskiego - Pułaskiego - Dw. Główny PKP - Park Południowy.

 

Komunikacja autobusowa

Autobusy linii K, N, 110, 145, 146 powrócą na ulicę Peronową i będą zatrzymywały się na przystanku „Dworzec Główny", ale kursy linii 110 jadące z Jagodna w kierunku Galerii Dominikańskiej nadal będą zatrzymywały się na przystanku w zatoce autobusowej przy ulicy Peronowej obok bocznego wejścia do holu Dworca Głównego PKP (obecny przystanek dla linii 112, 113 i 612).

Kursy nocne linii 242, 251 i 259 jadące w kierunku pętli Wojnów, Kowale lub pętli przy ulicy Litewskiej, od placu Dominikańskiego zostaną skierowane objazdem przez Aleję Słowackiego, ulicę Janickiego, Kraińskiego, św. Ducha do mostu Piaskowego z pominięciem przystanku „Hala Targowa".

Autobusy linii 242, 251 i 259 będą zatrzymywały się na przystanku „Galeria Dominikańska" przy Alei Słowackiego (przystanek za budynkiem Galerii Dominikańskiej).

 

Zmiana lokalizacji przystanków autobusowych na Rondzie Reagana

Linia 121, 131, 141, 151

W kierunku pętli „Reja" będą zatrzymywały się na tymczasowym przystanku "pl. Grunwaldzki" zlokalizowanym przy ulicy Skłodowskiej-Curie za placem Grunwaldzkim (w pobliżu Pasażu Grunwaldzkiego).

W kierunku Psiego Pola będą zatrzymywały się na przystanku „pl. Grunwaldzki" zlokalizowanym w zatoce autobusowej pod budynkiem SKANSKA (obecny przystanek dla linii 116).

 

Linia D i 241

W kierunku Petrusewicza i Giełdowej będą zatrzymywały się na peronie 3 Ronda Reagana.

W kierunku Psiego Pola będą zatrzymywały się na przystanku "pl. Grunwaldzki" zlokalizowanym w zatoce autobusowej pod budynkiem SKANSKA (obecny przystanek dla linii 116).

 

Linia C

W kierunku Kozanowa będą zatrzymywały się na tymczasowym przystanku „pl. Grunwaldzki" zlokalizowanym przy ulicy Skłodowskiej-Curie za placem Grunwaldzkim (w pobliżu Pasażu Grunwaldzkiego).

W kierunku przeciwnym ominą peron 2 wyspy centralnej Ronda Reagana.

 

Linia 149

W kierunku placu Grunwaldzkiego ominą peron 2 wyspy centralnej Ronda Reagana.

 

Linia 115, 253, 255 i 715

W kierunku pętli „Reja" lub Petrusewicza będą zatrzymywały się na tymczasowym przystanku „pl. Grunwaldzki" zlokalizowanym przy ulicy Skłodowskiej-Curie za placem Grunwaldzkim (w pobliżu Pasażu Grunwaldzkiego).

 

Bilety okresowe

Przypominamy, pasażerowie posiadający bilet na daną linię okresową mogą podróżować:

 • wszystkimi liniami po trasie linii wskazanej na bilecie przed remontem;
 • wszystkimi liniami po trasie linii wskazanej na bilecie która kursuje objazdem podczas remontu.

 

Dodatkowo pasażerowie posiadający bilet okresowy na linię 0 będą mogli podróżować bez żadnych dopłat:

 • tramwajami linii 70 na odcinku Dworzec Główny - pl. Staszica - Dworzec Główny;
 • tramwajami linii 15 na odcinku Dworzec Główny - pl. Staszica - Dworzec Główny.
 • autobusami linii K na odcinku Dworzec Główny - pl. Staszica - Dworzec Główny.

 

Pasażerowie posiadający bilet okresowy na linię 5 lub 11 będą mogli podróżować bez żadnych dopłat:

 • autobusami linii 122 na odcinku Dworzec Autobusowy - pl. Legionów - Dworzec Autobusowy;
 • autobusami linii 106 i 148 na odcinku pl. Legionów - Dworcowa - pl. Orląt Lwowskich.

 

Pasażerowie posiadający bilet okresowy na linię 6 będą mogli podróżować bez żadnych dopłat:

 • tramwajami linii 17 na odcinku Krzyki - Ogród Botaniczny - Krzyki;
 • autobusami linii A na odcinku Kromera - pl. Hirszfelda - Kromera.

 

Pasażerowie posiadający bilet okresowy na linię 14 lub 24 będą mogli podróżować bez żadnych dopłat:

 • tramwajami linii 74 na odcinku pl. Staszica - Hallera - pl. Staszica;
 • tramwajami linii 7 na odcinku Kleczkowska - Hallera- Kleczkowska;
 • tramwajami linii 15 na odcinku Kleczkowska - Arkady Capitol - Kleczkowska;
 • autobusami linii 714 na całej trasie.

 

Pasażerowie posiadający bilet okresowy na linię 15 będą mogli podróżować bez żadnych dopłat:

 • autobusami linii 122 na odcinku Dworzec Autobusowy - pl. Legionów - Dworzec Autobusowy;
 • autobusami linii 106 i 148 na odcinku pl. Legionów - Dworcowa - pl. Orląt Lwowskich.

 

Pasażerowie posiadający bilet okresowy na linię 17 będą mogli podróżować bez żadnych dopłat:

 • tramwajami linii 6 na odcinku Krzyki - pl. Bema - Krzyki;
 • autobusami linii A na odcinku Ogród Botaniczny - pl. Hirszfelda - Ogród Botaniczny.
 • tramwajami linii 9 na odcinku Sępolno - Wzgórze Partyzantów - Sępolno.

 

Pasażerowie posiadający bilet okresowy na linię 31 lub 32 będą mogli podróżować bez żadnych dopłat:

 • autobusami linii 122 na odcinku Dworzec Autobusowy - pl. Legionów - Dworzec Autobusowy;
 • autobusami linii 106 i 148 na odcinku pl. Legionów - Dworcowa - pl. Orląt Lwowskich.
Raport specjalny: Zmiany w komunikacji miejskiej
 • Remont nawierzchni na rondzie Reagana

  W sobotę 4 czerwca 2022 r. rozpocznie się remont nawierzchni na rondzie Reagana przy peronie 1 i 2. W związku z tym swoje trasy zmienią linie tramwajowe 1, 2, 10, 33 i 70 oraz autobusowe C, D, 111,...


 • Zamknięcie mostu Piaskowego i otwarcie Pomorskiej

  Od dnia 28 maja 2022 roku (sobota) planowane jest wprowadzenie zmian tras linii tramwajowych i autobusowych. Szczegóły znajdują się poniżej.


 • Zmiany tras linii 8, 9, 11, 17 i 23

  W związku z planowanym przeprowadzeniem prac związanych z wymianą szyn w torowisku przy moście Piaskowym, tylko w dniach 28-29 maja 2022 roku (sobota-niedziela) planowane jest wprowadzenie zmiany...


Raport specjalny: #TORYwolucja

Zmiany w komunikacji miejskiej od 27 czerwca